McKenzie metoda

moto: "Bolest pod kontrolou"

Základem je vyšetření.

Bolest je příznak neboli symptom - nejde o diagnózu. Abychom mohli léčit, nejdříve je nutné rozpoznat s čím bolestivý příznak souvisí a to lze pouze na základě důkladného vyšetření.

Vytváření nezávislosti.

Metoda oslovuje neustále se rozrůstající počet pacientů trpících na bolesti hybného systému a také profesionály, kteří poskytují rehabilitační služby a tito pak jsou schopni edukovat pacienty k autoterapii, která je cenově levnější a časově nejméně omezující.

Co se skrývá pod pojmem McKenzie metoda?

Rovněž nazývaná Mechanická Diagnostika a Terapie (MDT), McKenzie metoda je založená na filosofii aktivního přístupu pacienta k léčbě a edukace. Využívá se na celém světě a je vhodná pro celý pohybový systém tj. jak pro problémy dolní části zad, krku tak i pro klouby končetin.

Jde o komplexní koncepci založenou na spolehlivých principech
a zásadách, které jsou-li plně pochopeny a následovány,
jsou velice úspěšné.

Tři kroky vedoucí k úspěchu.

Vyšetření

 • Jedinečným u McKenzie metody je proces vyšetření, který prochází důkladně anamnézou a testováním pohybů a podle toho určuje typické vzory bolestivých reakcí, které jsou reprodukovatelné, objektivní, spolehlivé a odpovídají charakteristicky podle bolestivého zdroje.
 • Nejčastějším významným vzorem bolestivé reakce je Centralizace, která je nyní označována v literatuře jako diagnostický a prognostický ukazatel. Je definována jako bolest šířící se či vyzařující (zda-li jen mírně mimo střed páteře, či do hýždě nebo celou dolní končetinou až do prstů), která se rychle vrací určitým pohybem či polohou do středu páteře a po té obvykle zcela vymizí.
 • Ať je pacient v akutním či chronickém stádiu bolesti, jakmile se na základě pečlivého vyšetření centralizace objeví, lze očekávat dobré a úspěšné výsledky léčby. Vyšetření přináší prospěch jak pacientům tak terapeutům, protože snižuje potřebu a náklady na další drahé invazivní postupy péče.
 • Nakonec, přináší logický návod pro nejoptimálnější terapii u daného jedince
   

Terapie

 • Nejčastější chybnou domněnkou o McKenzie metodě je smýšlení, že jde pouze o extenční cvičení – ale ve skutečnosti jde o mnohem více.
 • Pokud je terapie vhodná, pak McKenzie postup péče vychází z aktivního cvičení pohybů, které odstraňují bolest a upravují funkci pohybu. Počty individuálních cvičení se vybírají podle reakcí pacienta na vyšetřované pohyby a nejčastěji se stanoví podle Směrové preference, tj. ty kde buď dochází k centralizaci nebo odstranění bolesti, např. extenze nebo flexe, lateroflexe vpravo nebo vlevo atd. V každém případě, terapie musí vycházet a odpovídat vyšetření jinak mohou být výsledky špatné.
 • Mimoto, Robin McKenzie uvádí ve své knize z roku 1981: „ Jestliže žádným pohybem nebo pozicí nelze centralizovat či redukovat bolest pacienta, pak tento pacient není vhodný pro mechanickou terapii“.
 • V případech, kdy pacient nereaguje na mechanickou terapii, je doporučen na další typy léčby nebo další lékařská vyšetření.

Prevence

 • Většina pacientů, kteří dobře reagují dle principů MDT je schopna se úspěšně léčit sama a rovněž snížit počet návštěv u terapeutů. Jakmile znají pravidla autoterapie jsou schopni se efektivně a bezpečně léčit.
 • Pacienti, kteří dodržují předepsanou léčbu mají mnohem méně přetrvávající obtíže a navíc jsou schopni preventivně předcházet novým obtížím na základě edukace o problému jak rychle se nových příznaků zbavit, pokud se znovu objeví.

NAJDĚTE SI ČAS

ABY JSTE SE UJISTILI, ŽE ZDRAVOTNÍ STŘEDISKO, KLINIKA, NEMOCNICE ČI FYZIOTERAPIE HLÁSAJÍCÍ, 
ŽE POSKYTUJÍ PÉČI PODLE MCKENZIE METODY, MAJÍ KVALIFIKOVANÉ VYŠKOLENÉ TERAPEUTY V MDT. 

 

McKenzie publikace a pomůcky

Máte problémy se zády, krční páteří, ramenem nebo kolenem, které se neustále vracejí.   Frekvence záchvatů se nesnižuje a možná jsou silnější než ty předchozí.
Podstoupili jste chirurgický zákrok a přesto nedošlo k odstranění problému?   M
áte chronické problémy, které nereagují na fyzioterapii, chiropraxi či léky předepsané lékařem?

Popis

Publikace pro pacienty seznamují s aktivním autoterapeutickým návodem, jak se rychle a účinně léčit a jakým způsobem předcházet návratu bolesti a jiných přidružených bolestí. Většina lidí si může odstranit i dlouhotrvající bolesti sama, pokud pečlivě dodržuje cvičební program popsaný v této publikaci.

Pomůcky předchází vzniku bolesti zad nebo krční páteře a zároveň snižují tlak na Vaše ploténky. Zajišťují fyziologické zakřivení páteře.

 • Léčíme si záda sami.
 • Léčíme si bolesti krční páteře sami.
 • Léčíme si koleno sami.
 • Léčíme si rameno sami.

 • McKenzie Lumbar Roll™ bederní opěrka.
 • McKenzie D-Section™ bederní opěrka.
 • McKenzie SlimLine™ bederní opěrka.
 • McKenzie night roll™
 • McKenzie Cervical Roll™

moto: "BOLEST POD KONTROLOU"

Robin McKenzie - zakladatel metody

 

 

KONCEPT DIAGNOSTIKY ZALOŽENÝ
NA OPAKOVANÝCH TESTECH POHYBŮ