Prevence proti vertebrogenním chorobám

BOLEST ZAD

Ve své denní praxi se setkávám se stále větším počtem pacientů s vertebrogenními poruchami, které jsou pokládány za civilizační onemocnění. Příčinou jejich vzniku může být životní styl, špatné koordinace pohybu, ať již jsou vyvolány vadným držením těla, traumatem nebo přetěžováním určitých svalových skupin při pracovních činnostech a sportu.

Velká  část  poruch  pohybového aparátu  –  postury   a  koordinace  pohybu  v dospělosti, má své kořeny v ranném dětství, již ve věku do jednoho  roku života –  závisí to na pohybovém vývoji dítěte.  Děti,  vzhledem k častému neúměrnému přetěžování organismu  (nesprávný  sed  ve škole, psychická zátěž, výkonnostní sport v dětském věku) se spolu s dětmi,  které  nebyly  v   rehabilitační  péči,  dostávají na naše rehabilitační oddělení ve školním nebo adolescentním věku s diagnózami - vadné držení těla, Morbus Scheuermann, skolióza různého typu a stupně, bolesti zad a hlavy.

Z předchozího vyplývá, že hlavním cílem mojí práce je nejen léčení následků různých poškození a poruch, ale také prevence. Napomáhat informovanosti dětí, rodičů a veřejnosti vůbec. Ukázat cvičení nebo odkázat na literaturu týkající se tohoto problému, které je v dnešní době již dostatek a je dostupná.

Co by jste měli vědět

  

Návrh životosprávy pro nemocné s chronickými bolestmi zad.

  • Zachovávat správné držení těla při chůzi, vsedě i ve spánku. Hlava, krk i hrudník musí být drženy v jedné ose. Je nutné nacvičit si správné držení těla před zrcadlem.
  • Spát na lůžku, které má podklad z lamel a zdravotní matraci. Pod hlavu a krční páteř (nikoliv pod ramena) podkládat pouze jeden malý pružný polštářek, který se vahou hlavy neprolehne. Spát na zádech případně na boku, poloha na břiše ve většině případů nemocné páteři nesvědčí.
  • Nesedět na nízké židli nebo na židli bez opěradla. Židle má být vyšší, opatřena područkami, o které se lze opřít, na opěradle má spočívat celá plocha zad s tím, že bederní část páteře je vypodložena tak, aby zachovávala svoje fyziologické prohnutí.
  • V sedě stoupne tlak na meziobratlové ploténky nejméně o 40% oproti poloze v leže na zádech s pokrčenýma nohama. Dlouhodobé sezení není tedy pro nemocnou páteř příznivé. Je nutné tuto polohu po 20 minutách prostřídat krátkou chůzí.
  • Při delším cestování vozem přerušovat častěji jízdu, vystoupit z auta a protáhnout si páteř , paže i nohy.
  • Využívat relaxačních poloh v leže. Optimální poloha je v leže na zádech s pokrčenými koleny a ploskami nohou opřenými o podložku (kyčle, kolena i kotníky ohneme téměř do pravého úhlu). Pod bérce je dobře vložit např. válec z deky tak,aby celá jejich váha spočívala na této podložce.
  • Nesprávné zdvihání těžších předmětů zvyšuje tlak na páteř oproti poloze v leže téměř o 200%. Je nutno zdvihat předměty správně, nepříliš často a nepříliš těžké. K tomu je třeba se ze široka rozkročit a snažit se břemeno zdvihnout co nejblíže u těla. Nejlépe je zdvihat předmět z podřepu a využít tím lépe svalstva dolních končetin.
  • Nenosit v rukou těžké předměty, rozdělit si jejich váhu do obou rukou , je možnost využívat módy tlumoků na zádech či alespoň tašek přes rameno střídavě. Dobře poslouží i pojízdná taška.
  • Vyhýbat se polohám v předklonu s nataženýma nohama. Při mytí nádobí nejlépe si opřít jednu nohu na poličku pod dřezem, při stlaní lůžka kleknout jedním kolenem na matraci, při luxování si jednou nohou nakročit.
  • Přizpůsobit si pracovní prostředí tak, aby páteř zůstala co nejvíce napřímena. Pracovní stůl by měl být spíše vyšší, sklon pracovní desky lehce sešikmený směrem k nemocnému. Práce uskutečňované nad úrovní ramen (věšení záclon, prádla apod.) značně zatěžují krční a zádové svalstvo. Pracovní výkony tohoto typu vykonávat co nejblíže hrudníku. Spočívá-li profese nemocného v převážném psaní na stroji, je dobře opatřit si pod archy, které se opisují, tzv. školní stojánek na knihy.Tak lze zabránit zbytečnému předklánění a otáčení hlavy.
  • Obtíže  mohou  být  negativně  ovlivněny   duševními  stresy  a  depresivními  stavy.  S klidem a úsměvem jde vše lépe.
  • Celou páteř procvičovat několikrát denně, třeba cvičit i v zaměstnání.
  • Nevyhýbat se ani větší tělesné aktivitě, vhodný sport (plavaní, jízda na kole, běh v přírodě, sportovní hry) zlepší nejen celkovou kondici, ale pomůže zlepšit i stav nemocných zad. Pozor však na sporty , u kterých dochází často k nevhodným rotačním pohybum trupu a k náhlým nárazům (kopaná, hokej, vodní lyžování) , těch je nutno se vyvarovat.

 

Převzato z knihy "Léčebná péče v revmatologii", Karel Trnovský, Grada 1993

8 mýtů o bolestech zad - a jak to je doopravdy.

  • Bolest zad je dědičná.
    To je jen výmluva. Podědit může člověk špatný životní styl, například nedostatek pohybu.
  • Bolesti zad se člověk s postupujícím věkem nevyhne.
    Automaticky to tak není. Pokud se někdo o sebe stará a správně cvičí, nemusí o svých zádech vědět ani po padesátce.
  • Každý pohyb svědčí.
    Záda vám nepoděkují za běh po tvrdém podkladu. Klasický styl plavání prsa s hlavou nad vodou zase zatěžuje krční páteř.
  • Záda bolí od sezení.
    Bolest zad často souvisí s psychikou. Napětí, úzkost a stres se totiž odrážejí i na svalech a páteři.
  • Pilulky pomohou.
    Léky proti bolesti nejenže neřeší skutečnou příčinu potíží, ale navíc mohou poškodit játra či vyvolat vnitřní krvácení.
  • Spát se má co nejpohodlněji.
    Pokud máte velký polštář, raději jej vyměňte za menší, pevný. Nadměrný totiž ohýbá páteř a do obratlů tak neproudí dost živin.
  • Ranní vstávání se musí prostě protrpět.
    Z postele se neskáče. Zádům prospěje, pokud při vstávání nejprve dáte nohy stranou z postele a teprve pak se narovnáte..
  • Nelze zvedat nic těžkého.
    Těžkou krabici je dobré zvedat nikoli z předklonu, ale s rovnými zády pokrčit nohy v kolenou. Uchopíme ji zespodu.

 

MF DNES, 15. listopadu 2002, strana C/9

Veřejnost by měla znát tato fakta.

  • Bolest zad se jako příznak vážného onemocnění vyskytuje ojediněle.
  • Mnoho lidí s pocitem bolesti v zádech nutně nepotřebuje konzultovat stav se zdravotním odborníkem.
  • V mnoha případech se bolest zad vytratí zcela spontánně během několika dní.
  • Máte – li prokázaný výhřez meziobratlové ploténky, nemusí váš stav dospět vždy k chirurgickému řešení. 
    Znalost a využití správných fyzioterapeutických postupů vám umožní kvalitní a bezpečný pohyb, za současného vymizení obtíží.

 

Vaše obtíže je vhodné konzultovat u praktického lékaře a fyzioterapeuta v případě:

  • Silné bolesti.
  • Jestliže Vám bolest brání ve vykonávání běžných činností několik dní.
  • Jestliže bolest sama neustoupila během několika dní.

 

OKAMŽITĚ  KONTAKTUJTE  LÉKAŘE  JESTLIŽE  MÁTE  TYTO  OBTÍŽE:

  • Současně s bolestí zad nejste schopni ovládat funkci močení a máte sníženou citlivost v oblasti třísel.
  • Bolest zad je doprovázena snížením síly svalové v jedné nebo obou dolních končetinách a je doprovázena jinými příznaky: teplota, nepravidelné akce srdeční, poruchy příjmu potravy – zvracení atd.

Zde uveďte text, který bude obsahovat informace o výše uvedené záložce. Zde uveďte text, který bude obsahovat informace o výše uvedené záložce. Zde uveďte text, který bude obsahovat informace o výše uvedené záložce. Zde uveďte text, který bude obsahovat informace o výše uvedené záložce. Zde uveďte text, který bude obsahovat informace o výše uvedené záložce.

CVIČENÍ PROTI BOLESI ZAD

Pokyny pro správné držení těla.

Ukázka správných pohybových stereotypu při chuzi, zvedání břemenaé nebo i v domácnosti. 






Čtěte více ... (soubor PDF)

Cvičení v těhotenství

Pokud vaše těhotenství probíhá bez problémů, nebrání vám změny s ním související v pravidelné pohybové aktivitě. Vhodné je plavání, chůze a cvičení, které vám pomůže udržet se v kondici a uleví od běžných těhotenských obtíží, jako jsou bolesti v bedrech či kříži. Naopak mezi sporty, které se pro nastávající maminky nehodí, patří např. tenis, squash, alpské lyžování, jízda na kánoi či kajaku, windsurfing a klasický aerobik.

V každém případě však platí, že těhotenství je prvořadé, pohyb je příjemný a mnohdy velmi užitečný doplněk. Vnímejte "řeč svého těla", při žádném cviku nepřekračujte pocit bolesti.

 

Čtěte více ... (soubor PDF)

Uvolňovací a posilovací cvičení celého těla.

Po dlouhém sezení např. v zaměstnání, v autě, každého z nás občas zabolí záda nebo šíje. K odstranění uvedených potíží je dobré si zacvičit a uvolnit se. Slouží k tomu i několik vyobrazených cviků. Při cvičení, by jste neměli překračovat pocit bolesti, která by se šířila do končetin.  Nemáte-li jistotu, zda cviky provádíte správně, raději se poraďte s fyzioterapeutem.

Některé z těchto cviků se používají k léčbě "funkční ženské sterility". Fyzioterapeut určuje vhodné cviky a počet opakování podle stavu klientky. 

 

 

Čtěte více ... (soubor PDF)

Cvičení na míči.

Míč se pro terapii a rehabilitaci používá již několik let. Ale až v poslední době se rozšířil do úřadů a škol jako náhrada za židle. Je to pro jeho vhodnost a všestrannost pro zdravý vývoj kloubního systému.

Cvičení je vhodné k prevenci i k terapii civilizačních nemocí páteře nebo i k předčasného stárnutí kloubního systému. Nejdůležitější však je jeho pravidelné, krátké opakování. Někdy stačí 20 - 30 minut, tři nebo čtyřikrát týdně. Umožní nám to správné procvičování svalů a kloubů, které má kladný účinek na naše celé tělo.

Lidé, kteří pravidelně cvičí, jsou duševně a fyzicky odolnější.

Musím však upozornit, že lidé, kteří trpí bolestmi v zádech nebo jinými pohybovými potížemi, by měli před cvičením navštívit svého odborného lékaře a fyzioterapeuta - cvičení na míči není všelék.

 

Hlavní rysy cvičení:

  • je vhodný pro všechny věkové skupiny
  • poskytuje lepší koordinaci těla, pohyblivost
  • je možný pro jednotlivce i skupiny v zaměstnání nebo doma
  • podporuje funkční pohybový systém pro každodenní život

 

Čtěte více ... (soubor PDF)

Thera-Band ukázky cvičení.

Každý cvik opakujte jen tolikrát, aby nedocházelo ke třesu končetiny a nadměrné bolesti, která přetrvává i po cvičení. Zpočátku je optimální zahájit počet opakování do 5 provedení každého cviku a později dle kondice lze počet zvyšovat na 10-15-20x.

 

 

 

 

 

 

 

Čtěte více ... (soubor PDF)